Haber

Ali Erbaş: Kuran’ın 3-5 yılda bir yeniden anlaşılması gerekiyor

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Kuran’da yer alan astroloji, tıp ve jeoloji ile ilgili ayetleri alanında uzman kişilerle yeniden anlamaya çalıştıklarını belirterek, “Kur’an her 3-5 yılda bir yeniden anlaşılıyor. İhtiyaç sahibi” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Yozgat’ı ziyaret etti. Erbaş, önce Yozgat Valisi Ziya Polat’ı ziyaret etti. Valilik Onur Defterini imzalayan Erbaş, daha sonra Belediye Başkanı Celal Köse’yi ziyaret etti. Cuma namazını Çapanoğlu Ulu Camii’nde kıldıran Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Cuma hutbesinde yılbaşına vurgu yaptı. Yılbaşı adı altında düzenlenen etkinliklerin, bu eğlencelerdeki sembolik figürlerin, çam ağaçlarının kesilmesinin tarihimizle, kültürümüzle hiçbir ilgisi yoktur” dedi.

‘ASTROLOJİYİ anlatan ayetler var’

Erbaş, Yozgat Bozok Üniversitesi’nde öğrencilerle de bir araya gelerek ‘İslam Rehberliğinde İlimden Bilince’ konulu konferans verdi. Konferansı Bozok Üniversitesi Rektörü Ahmet Karadağ, akademisyenler, din görevlileri ve çok sayıda öğrenci izledi. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Kur’an-ı Kerim’in tercümesi için çalışmalara başladıklarını belirten Erbaş, “Kur’an’da astronomiyi anlatan 100’e yakın ayet var. Tıpla ilgili ayetler var. Jeolojiyle ilgili ayetler var. Bu ayetlerin manasını anlamak için bir heyet kurduk.Heyet, alanında uzman kişilerin desteği ile çalışmaktadır.Günümüzde teknolojik aletler geliştikçe bazı güneş ve yıldızlara insan aklını durduracak uzaklıklarda ulaşılabilmektedir.Bizler bir kişiye vermedik heyet kurduk o heyet diyelim astronomiyle ilgili bir ayet geldi kendilerine hemen astronomi hocası çağırdılar ona danışarak ayeti anlamaya çalıştılar tıpla ilgili diyelim . Bakın bugün tıp biliminin ortaya koyduğu bilgilerle Kuran’daki “Kur’an’daki bilgiler örtüşmektedir. Yine de Kuran’ın 3-5 yılda bir anlaşılması gerekiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu