Haber

BM Genel Sekreter Yardımcısı’ndan “Taliban’a İslam’da kadın haklarını hatırlatın” çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı Emine Muhammed, Müslüman ülkeleri Taliban’a İslam’da kadınların da hakları olduğunu hatırlatmaya davet etti.

Muhammed, 4 günlük Afganistan ziyaretinin ardından BM Genel Merkezi’nde yaptığı açıklamada, “Şu anda gündemde BM ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın birçok ülke ile birlikte Türkiye’de kadınlar konulu uluslararası bir konferans düzenlemesi önerisi var. Mart ayında Müslüman alemine, bu da Afganistan meselelerinin yanında, bölgesel meseleleri de gündeme getirecek.” dedi.

Müslüman ülkelerin gelip Taliban’a İslam’da kadının hakları olduğunu hatırlatmasının çok değerli olduğunu vurgulayan Muhammed, “(Pakistan asıllı Nobel Barış Ödüllü aktivist) Malala (Yusufzay) Pakistan’da vuruldu. Yani bir olay var. bölgesel sorun İslam’da Kadın Hakları için öne çıkması gereken bir bölge var.” dedi.

Muhammed, “Endişelenmemiz gereken şeylerin çoğu, Taliban’ı 13. yüzyıldan 21. yüzyıla nasıl taşıdığımız ve bu bir yolculuk” dedi. açıklama yaptı.

20 Ocak’ta Emine Muhammed liderliğindeki üst düzey bir BM heyeti, Taliban yönetiminin Afgan kadınlara getirdiği kısıtlamaları ve Afganistan’a insani yardımda yaşanan sorunların kaldırılmasını görüştü.

Afgan kız çocuklarının ve kadınların sivil toplum kuruluşlarında (STK) eğitim görmelerine ve çalışmalarına kısıtlama getirilmesini isteyen Muhammed, Taliban yetkilileriyle yaptığı görüşmelerde, Afgan kadınların STK’lardaki çalışmalarının insani yardım ulaştırma açısından değerli olduğunu vurguladı. ihtiyaç sahibi ailelere.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu