Haber

Muhalefetin ‘Boykot’ Çağrısı Cevaplandı: Tunus’ta Seçime Katılım %8,8’de Kaldı!

Tunus’ta Cumartesi günü yapılan parlamento seçimlerine katılım yüzde 10’un altında kaldı. Muhalefetin daveti üzerine alınan boykot kararının ardından Başkan Kays Said’in görevi bırakması istendi.

Boykot daveti tüm muhalefet tarafından karşılandı.

BBC Türkçe’nin verdiği bilgiye göre Ulusal Kurtuluş Cephesi lideri Nejib Chebbi, seçimi “başarısızlık” olarak değerlendirerek erken cumhurbaşkanlığı seçimi için geniş protesto çağrısında bulundu. Seçim birçok muhalefet partisi tarafından boykot edildi.

Muhalefet partileri, Said’in 2011 ayaklanmasından bu yana demokratik gelişmeleri tersine çevirdiğini iddia ediyor. Said ise bu suçlamayı reddediyor. Temmuz 2021’de başbakanı görevden alan ve parlamentoyu askıya alan Said, yeni anayasayı bir yıl sonra onaylayarak cumhurbaşkanına tam yürütme denetimi ve ordunun en yüksek komutasını verdi.

Söz konusu yeni anayasa, Arap Baharı’nın ardından Zeynel Abidin Bin Ali’nin devrilmesiyle hazırlanan anayasanın yerini aldı.

64 yaşındaki Said, siyasi gücün istikrar için bir gereklilik olduğu tezini savunuyor.

Söz konusu taraftarlar ayrıca, ülkenin kalkınmasına engel olan yolsuzluk ve diğer kıymetli sorunlarla başa çıkmak için güçlü bir lidere ihtiyaç olduğunu savunuyorlar. Tunus Yüksek Seçim Kurulu Cumartesi gecesi seçimlere katılım oranının yüzde 8,8’de kaldığını açıkladı. Ülkede yaklaşık 9 milyon kayıtlı seçmen var.

Kurulun açıklamasının ardından kısa bir süre sonra konuşan Chebbi, “Bugün yaşananlar bir deprem. Bundan sonra Said’i meşruiyetini kaybetmiş bir cumhurbaşkanı olarak görüyor ve bu fiyaskodan sonra istifasını talep ediyoruz.”

AFP’ye konuşan Chebbi, Said’in bir an önce görevinden ayrılması gerektiğini ve yönetim biçiminin halkın büyük çoğunluğu tarafından reddedildiğini savundu. Birçok siyasi partiden oluşan bir koalisyon olan Ulusal Kurtuluş Cephesi, kitlesel mitingler ve oturma eylemleri çağrısında bulundu. Başkan Said konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Ülkede 11 yıl önce meydana gelen ayaklanma, Arap Baharı’nın tek başarısı olarak görülüyor. Ancak bu başarı ne ekonomik ne de siyasi olarak istikrara yol açmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu