Ekonomi

SPK’dan ‘hukuka aykırı kaynak geliştirme’ uyarısı

SPK Açıklamaya göre, meclis tarafından yürütülen denetim faaliyetleri sonucunda, yüksek kar payı/getiri vaadiyle gayrimenkul, turizm, sağlık, elektrik, bağlantı vb. Farklı sektörlerde yapıldığı iddia edilen yatırımların finansmanı amacıyla internet, sosyal medya ve dijital platformlarda çeşitli reklamların yayınlandığı, kurulacak veya kurulacak işletme, iş yeri veya iştiraklere para toplanmaya çalışıldığı tespit edilmiştir. anılan ilanlar ile temettü veya iştirak suretiyle kurulacaktır.

“Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre, şirket kurmak veya sermayesini artırmak maksadıyla veya vaadiyle her ne şekilde olursa olsun halkı davet ederek veya taahhüt ederek para toplamak yasaktır. Piyasalar Kanunu, sermaye piyasası araçlarının halka arz edilebilmesi için izahname düzenlenmesi ve Kurulumuzca onaylanması zorunludur. onaylı düzenleme belgesi olmadan yapılanlar 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5 bin günden 10 bin güne kadar para cezası ile cezalandırılır.
Bu kapsamda, sermaye piyasası araçlarının onaylı izahname veya ihraç belgesi yayınlama yükümlülüğü yerine getirilmeksizin hisse senedi, hisse senedi, hisse senedi, ortaklık ve benzeri adlar altında satılması halinde yatırımcıların mağduriyetini önlemek amacıyla, , ilgili kişiler yukarıda belirtilen kararlara göre cezalandırılacak ve hata teşkil edecektir. Bu nitelikteki teşebbüslere prestij verilmemesi gerektiği kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu