Haber

Almanya’da çevrecilerle polis arasında çatışma çıktı

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya (KRV) eyaletindeki “linyit köyü” olarak bilinen Lützerath’ta çevre aktivistleri ve göstericiler arasında arbede çıktı.

Polis, köyün dışında örgütlenen ve yapılaşan çevreci aktivistlerin ağaç evlerde kurdukları barikatları kaldırarak köy merkezine doğru hareket etmeye başladı.

Lützerath köyünde linyit kömürü çıkaran elektrik şirketi RWE’yi protesto eden göstericilerin görevden alınması kararına direneceğini açıklayan yüzlerce göstericinin barikat kurduğu, hendek kazdığı, kendilerini ağaçlara zincirlediği, polis ve iş makinelerinin önüne geçmek için ulaşılması zor ağaçların tepelerine kışlalar inşa ettirdi.

Polisle yerlerinden ayrılmak istemeyen göstericiler arasında zaman zaman tartışma ve çatışmalar yaşanmaya başlandı.

Çevreyi korumanın suç olmadığını savunan göstericiler, polisin sert davranışını eleştirdi.

Dış bölgelerdeki barikatları kaldıran polisin gün içinde veya yarın köye girmesiyle olayların tırmanması bekleniyor.

Aktivistler direneceklerini açıkladı

Lützerath köyünde linyit kömürü çıkaran elektrik şirketine tepki gösteren ve iş makinelerinin bölgeye girişini engellemek isteyen göstericiler, eylemlerini sürdüreceklerini açıkladı.

Essen merkezli enerji şirketi RWE ise küresel elektrik krizi nedeniyle santrallere güvenilir tedarik sağlamak için Lützerath’taki maden sahalarının kullanılması gerektiğini savundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu